Jak špatné Feng Shui ovlivňuje naše zdraví

Feng Shui a zdravíČím to, že Feng Shui tolik ovlivňuje naše zdraví? Jak je možné, že prosté rozložení nábytku nebo přestěhování postele může udělat tak velký rozdíl? Odpověď leží v našich základních instinktech a části mozku, které někteří říkají "plazí mozek".

Je to ta část, která se nezměnila od dob, kdy se první ryba vyplácala na břeh, nechala si narůst nohy a začala se plazit po souši. Tuto část sdílíme s plazi, ptáky i savci. Vývojově vypadá prakticky již několik milionů let stejně. Protože nebylo zapotřebí ji extra měnit či upravovat. Zajímá ji totiž jediné: přežití.

Lékařsky ji nazýváme prodlouženou míchou. Řídí základní životní funkce jako dech, nervovou činnost, tep srdce, činnost orgánů, svalů atd. Prostě řídí celé tělo. Je to ta část, která vyhodnocuje nebezpečí a bezpečí. Nedá se oklamat a vždy má pravdu :)

Tento "plazí mozek" nezná kompromisy, luxus nebo argumenty. Vidí svět černo-bíle. Informace o prostředí získává díky pěti smyslům a pocitům. Oči, uši, nos, jazyk, kůže - to jsou receptory, které plazímu mozku skládají obrázek našeho bezprostředního okolí. 

Když někam přicházíme, plazí mozek vyhodnocuje obrovskou rychlostí tuny dat a určuje, zda se tam cítíme dobře nebo špatně. Rozpozná potenciální hrozbu a argumenty typu "ten lustr mi nad hlavou přece nevadí, protože je tam dostatečně pevně přidělaný" na něj neplatí. Jeho odpověď zní: "To je mi jedno. Co když stejně spadne? Pojď si sednout jinam."

Na nebezpečí či hrozbu reaguje plazí mozek stresem a vyplavováním adrenalinu, který zajistí, že po omezenou dobu budeme moci utíkat rychleji, bojovat tvrději nebo se bránit silněji. Adrenalin má ale svoji cenu.

Představte si, že chytíte na dovolené v Tunisu úplavici a při exkurzi po Sahaře vás začne trápit průjem :) Váš imunitní systém pracuje na plné obrátky, abyste se co nejdříve uzdravili. Bojuje ze všech sil. Při vaší vlastní exkurzi za nejbližší dunou na vás ale vyběhne nějaká šelma, co si vás chce dát k obědu. V tu chvíli je vám imunita a hojení k ničemu. V rámci úspory energie pro úprk se hojení a imunita zastaví, vyplaví se adrenalin (nastartovaný stresovou reakcí plazího mozku) a vy si na několik minut ani nevzpomenete na to, že nějaký průjem vůbec máte :D

Jakmile lvovi nebo čemukoliv, co vás chtělo sníst, utečete, může hojení úplavice a případných šrámů pokračovat. Stres opadne, adrenalin se vyloučí potem a je to.

Stres vylučuje imunitu.

Pokud se tedy necházíme dlouhodobě v prostředí, které náš plazí mozek vyhodnocuje jako potenciálně či přímo nebezpečné pro naše nejlepší přežití, "stresuje" celý organizmus, který v reakci na nebezpečí, o němž ho plazí mozek informuje (je stále připraven na útěk nebo boj), vyplavuje adrenalin. Ten následně zpomaluje naši imunitu, tedy schopnost bránit se bacilům a dalším breberkám.

Výsledek?

 • snížená obranyschopnost (imunita)
 • častá únava
 • virózy
 • zhoršené trávení
 • přidávají se další a těžší onemocnění a zdravotní potíže ...
 • celá rovnováha těla a mysli je narušena

 

A co nás tolik stresuje, že si "plazí mozek" nedá pokoj?

 • nevhodná orientace vůči dveřím při sezení a spaní (za zády, za hlavou,...)
 • ostré rohy a hrany
 • trámy a těžké lustry nad hlavou, za zády
 • špičaté a bodlinaté rostliny: kaktusy, yuky,...
 • neopravené závady
 • uvolněné schody, ...
 • atd. :)

Pokud chcete vědět, co všechno u vás doma nebo v kanceláři stresuje váš organizmus a jak to napravit, není nic snazšího než si objednat zdarma konzultaci :)

Nechť máte šťastný plazí mozek! :)

- Vaše Karolína

 

 


Karolína Metzová, Feng Shui specialista a lektor

"Lepší špatná změna, než žádná změna," praví čínské přísloví.

 

Inspiruji klienty ke změnám, jež jim přinesou výsledky. Učím je porozumět vnějším a vnitřním vlivům, jichž poté využíváme k tomu, aby žili tak, jak si přejí.

Věnuji se Feng Shui z přesvědčení, že máme svou moc ve vlastních rukou a jen my tvoříme proudy, na kterých pak plujeme tam, kam chceme.

- Karolína Metzová, autorka knih Rezonance lásky (Zákony lásky a harmonie v 6 krocích) a Feng Shui pro odvážné